Chorvatsko

Rovinj

Rovinj

Rovinj
Rovinj

Město a přístav, 13 tis. obyv., 36 km severozápadně od Puly. Rovinj je velmi oblíbené letovisko, které tvoří střed větší hotelové aglomerace, která se rozrůstá na sever i na jih od Rovinje. Pro svůj typický středomořský starobylý vzhled patří Rovinj k nejmalebnějším městům nejen v Istrii, ale i na celém jadranském pobřeží. Pokládá se též za město, které si nejvýrazněji zachovalo svůj benátský ráz.

Stará, mimořádně malebná původní část města se rozkládá na nevelkém poloostrově (původně to byl ostrov, který byl teprve v 18. stol. spojen násypem s pevninou), nová část se rozrůstá na pevnině na všechny strany.

Dva přístavy, vnitřní je malý, úplně chráněný. Na severu je zátoka Valdibora, na jihu Južna luka a Veštar. Rovinj vyniká mimořádně bohatou subtropickou vegetací i pěkným lesním porostem (borovice). Před pobřežím je mnoho malých ostrůvků, jen některé jsou obydleny.

Zdejší zemědělství je zaměřeno na vinohradnictví. Pěstuje se zejména ceněná odrůda malvazija. Rybářství využívá zdejších dobrých lovišť, v místě je i závod na zpracování ryb. Výroba nápojů a zpracování tabáku.

Rovinj
Rovinj, hotel Istra na ostrůvku Crveni otok

Jako letovisko patří Rovinj k vyhledávaným, je zaměřeno spíše na majetnější klientelu.


Rovinjská rekreační aglomerace

Začíná na severu, téměř u Limského zálivu, naturistickým střediskem Valalta, pak pokračuje dalším naturistickým střediskem Monsena. Po něm následují střediska Monte Mulin, Montauro, Park, Eden, Vile Rubin, Rovinjsko Selo s bungalovy Country Club.

Rovinj
Rovinj, od jihu

Součástí aglomerace jsou i ostrůvky: Katarina) a Crveni otok (Červený ostrov). Ostrůvek Katarina je zalesněný, leží přímo proti přístavnímu molu v Rovinji (ubytovací objekty v piniovém háji). Crveni otok je složen ze dvou ostrůvků: Sveti Andrija a Maškin. Na ostrově Sveti Andrija lze vidět pozůstatky starých staveb z doby římského osídlení (jsou viditelné v moři), některé zdejší nálezy jsou umístěny v parku s velmi bujným rostlinstvem vč. lesa, zříceniny předrománského kostelíka. Od 6. do 13. stol. působil na ostrově benediktinský klášter založený za ravennského exarchátu. V 19. stol byly části klášterního komplexu obnoveny a zakomponovány do vily barona Hütterodta, která byla v nové době upravena na komfortní hotel s bazénem Dvorac. V prostorách starého kostela je umístěno lapidárium. Červený ostrov je spojen násypem se sousedním ostrůvkem Maškin, kde je naturistická pláž. Crveni otok i Katarina mají pravidelné spojení lodí s městem. Oba jsou oázou klidu - diskotéky a auta sem nemají přístup. Crveni otok je kromě toho prohlášen za chráněný přírodní výtvor. Je zde i jachtařská škola a potápěčská základna.

Celková ubytovací kapacita rovinjské aglomerace je sice menší než například v Poreči, ale letoviska jsou podstatně klidnější.Historie a památky

Rovinj
Rovinj, kostel sv. Eufemie

Původně ilyrské sídlo prožilo pak římskou, byzantskou i franckou nadvládu. Poměrně dlouho, po sto let tu byli pány aquilejští patriarchové, ale nejdéle tu vládli Benátčané, 500 let. Pak město připadlo Rakousku, po první světové válce Itálii, po r. 1945 Chorvatsku ( v rámci Jugoslávie). Vystěhováním italského obyvatelstva se město téměř vylidnilo. Záchranou bylo znovuosídlení chorvatskými výtvarnými umělci a spisovateli.

Rovinj je charakteristickým příkladem městského sídla středozemního typu - stupňovitě rozložené na kopci s dominantou kostela na nejvyšším bodě. V Rovinji je to kostel sv. Eufemie (Sveta Fuma či Eufemija) z 18. stol. V kostele je cenný inventář, mimo jiné vzácný pozdně antický sarkofág sv. Eufemie ze 6. stol. Zvonice mimo chrám je dnes přístupná, krásný rozhled. Město bylo původně obehnáno dvěma pásy hradeb, z nich se dochovalo jen málo.

Na náměstí u přístavu je Balbiho oblouk (Balbijev luk) na místě někdejší městské brány, barokní radnice (vijećnica) a hodinová věž (toranj za sat), vše ze 17. stol.

Mimo hradby, na náměstí Na Lokvi (Trg Na lokvi)je nejstarší památka města, osmiboká románská kaple sv. Trojice (Sveto Trojstvo) ze 13. stol.

Rovinj
Rovinj, nábřeží s hodinovou věží


Koupání

Pláže jsou částečně uměle upraveny, resp. doplněny betonovými plošinami, jinak oblázky, kameny, místy i navezen písek. Pěkné borové lesy až k plážím. U většiny hotelů bazény. Podél moře vede upravená promenádní cesta, odkud přístup k jednotlivým plážím.

Z pláží v Rovinji byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007") tyto pláže: pláže turistických komplexů Villas Rubin a Amarin, pláže autokempů Polari a Veštar, dále pláž Sv. Andrija "Crveni otok".

Rovinj
Rovinj, pláž u hotelového komplexu Amarin


Sport

Rovinj má dobré možnosti pro provozování vodních sportů: windsurfing, vodní lyžování, podmořský rybolov, jachtařská škola, škola potápění (Valalta), je možno hrát vodní pólo. Další možné sportovní aktivity jsou tenis (Valalta, Monsena, Villas Rubin, Polari, Veštar, Valdaliso, Tenis centar Eden - Monvi, Sport land Villas Rubin), fotbal, volejbal vč. plážového, kuželky atd. Možnost paraglidingu (informace ve Villas Rubin, kde je též středisko sportovního potápění). Jízdárna, vyjížďky na koních. Cyklistika (viz Cyklistické stezky v Istrii). Paintball (klub Adrenalina, 8 - 21 hod., 27 EUR). Je tu postavena víceúčelová sportovní hala. Je tu také triatlonový klub. Umělá lezecká stěna v zábavním centru Monvi.

V Rovinji je marina - jachtařský přístav. Na ostrůvku Sv. Andrija (Crveni otok) je rakouská škola jachtingu a potápěčská základna.

Sportovní akce:

 • cyklistický závod Velká cena Rovinje (Grand Prix Rovinja)v dubnu
 • jachtařská regata Rovinj - Pesaro (Itálie) - Rovinj v květnu
 • tenisový turnaj ATP v dubnu.


Zábava

Diskokluby a diskoterasy, zábavní soutěže a hry, show. Velký zábavní komplex Monvi (Zabavni centar Monvi) v blízkosti hotelu Montauro - disco-club, otevřená letní scéna pro zábavní programy a koncerty (od rockové až po elektronickou hudbu), videohry, internetová kavárna, pizzerie, coctail-bar, disco-bar, mexická restaurace, fast-food, galerie moderního umění, umělá lezecká stěna. Kasino. V některých hotelech animace pro dospělé a děti.

Každoročně 16. září se koná lidová slavnost k poctě patronky Rovinje, sv. Eufemie (velký průvod, hry a soutěže, představení, ohňostroj).

Dvakrát do měsíce (každou druhou sobotu) se konají tzv. Rybářské slavnosti (Ribarske fešte), vždy od 20 do 24 hod. Jsou to vlastně hudební slavnosti, při nichž se zpívá a hraje ve stylu staré rovinjské hudební tradice; samozřejmě nemohou chybět ani rybí speciality, které tu pod širým nebem připravují rybáři z úlovků toho dne.Kultura

Rovinjské kulturní léto 7. - 8. měsíc, mimo jiné koncerty v kostele sv. Eufemie a v atriu františkánského kláštera.

V radnici je Vlastivědné muzeum Rovinje (Zavičajni muzej Rovinja) s archeologickými nálezy, obrazy, i sbírkou soudobých malířů.

Při Středisku pro výzkum moře (Centar za istraživanje mora) je veřejnosti přístupné akvarium (Obala G.Paliaga č.5).

Grisija je nejen jméno uličky, ale i název velmi oblíbené tradiční akce, jednodenní výstavy obrazů výtvarných umělců i samouků, včetně dětí. Kdokoli tu může v daný den vystavit své obrazy a prodávat je. Výstava se koná druhou neděli v srpnu, od ranních hodin až dlouho do noci. Pro mnoho známých umělců se účast stala prestižní záležitostí.

Zajímavá atrakce pro turisty v Rovinji - "Chorvatsko v miniatuře"

Další možnosti: Z nabídky kulturních a sportovních akcí v Istrii v roce 2007Ubytování

Rovinj má velkou ubytovací kapacitu v hotelech a kempech. Kromě toho v nové části Rovinje je i velká nabídka ubytování v soukromí. Ubytovací zařízení Valalta je vyhrazeno naturistům (viz Naturistické kempy). Bývalé naturistické středisko Monsena změnilo své zaměření i svůj název, jmenuje se Amarin a je otevřeno všem návštěvníkům.

Rovinj
Rovinj, Villas Rubin
Hotely:

Istra Montauro bung. Amarin Eden
Monte Mulini Park Adratic Villa Lili
Rovinj Valdaliso Angello Di´Oro Valalta (naturist.)
Katarina


Apartmány:

Amarin Amarin (renov.) Villas Rubin Valalta
Montauro Vila Valdibora Vila Coc


Kempy:

Valalta (FKK) Amarin Valdaliso Porton Biondi
Polari Veštar
Výlety

Rovinj
Rovinj a ostrůvek Katarina
 • na jižním okraji města je cílem procházek poloostrov Zlatý mys (Zlatni rt), též používán název Muntrav nebo starý název Punta Corrente, s chráněným lesoparkem anglického typu. Je to první lesopark v jadranském přímoří. Byl založen před 100 léty. Zdejší louky jsou přetínány alejemi cypřišů, pinií, vzácných jedlí a douglasek, vynikají zejména skupinky himalájských cedrů (Cedrus deodara). Park má vysokou botanickou i estetickou hodnotu. Na poloostrově jsou též 3 staré kamenolomy, kde se lámal kámen již za starého Říma a později za panství Benátek. Kámen zde vytěžerný se používal na stavbu četných veřejných i soukromých budov v Benátkách, mj. i na Dóžecí palác. Jsou zde terény pro skalní lezení.
 • výlet lodí na některý ze 14 malých ostrovů a ostrůvků v blízkosti Rovinje, které jsou vyhlášeny svými krásnými možnostmi koupání. Moře kolem je mělké (mělčina až 30 m do moře). Největší je Katarina a Crveni otok, skládající se ze dvou malých ostrovů: Sv. Andrija a Maškin. Ostrůvek Sv. Ivan na Pučini leží poněkud vysunut na jihozápad, pozná se podle svého majáku (možnost ubytování). Ostrovy jsou rověž chráněnou přírodní oblastí.
 • Bale 15 km jihovýchodně
 • Limský záliv 15 km severně
 • Poreč 35 km severně
 • Fažana 30 km jihovýchodně (možno spojit s návštěvou Brijunských ostrovů)
 • Kanfanar a Dvograd 19 km východně
 • Žminj 27 km východně
 • Pazin 36 km východně
 • Pula 42 km jižně
 • lodní výlety do Benátek

 
.