Chorvatsko

Pula

Pula

Pula
Pula, římský amfiteátr - Arena

Největší město v Istrii (65 tis. obyv.), její hospodářské a kulturní středisko, významný obchodní a vojenský přístav, leží v největší a nejlépe chráněné zátoce Istrijského poloostrova. Průmysl: loděnice, sklárny, textilní průmysl, kovoprůmysl. Jedno z největších středisek cestovního ruchu na Istrijském poloostrově, vhodné zejména pro sportovně zaměřené návštěvníky a pro ty, kdo se chtějí o dovolené bavit.

Velký význam má Pula v osobní dopravě: letiště, východisko železnice do Divače, osobní přístav, odkud jezdí výletní lodě do Benátek.

Pro své významné kulturní pamětihodnosti, zejména z antické doby, je Pula cílem výletů. Konají se zde významné kulturní festivaly.

Rekreční zařízení jsou soustředěna ve velkých aglomeracích jednak jižně až jihozápadně od Puly (Veruda, Verudela, Zlatne stijene), jednak severozápadně od Puly (Puntižela) a na dalších místech. Starší ubytovací objekty byly nahrazeny moderními, případně úplně rekonstruovány. Letoviska mají pravidelné časté spojení autobusy s Pulou.

Pula
Pula, poloostrov Verudela


Historie a památky

Velmi staré město, jehož založení je spojováno s řeckou bájí o plavbě Argonautů. V historické době začíná osídlení ilyrským kmenem Histrijců v 6. stol. př.n.l., které pak vystřídali Římané. Za císaře Augusta zde byla založena kolonie Colonia Iulia Pollentia Herculanea (z toho dnešní název Pula). Bylo to opevněné město, vybavené reprezentativními stavbami. Největší úpadek zažila Pula za vlády macešských Benátek, po morových epidemiích a dalších pohromách, kdy počet jejích obyvatel klesl na 300 a stála téměř před zánikem (před dobytím Benátčany ve 14.stol. měla 6000 obyvatel). Pád Benátek a převzetí Rakouskem přineslo Pule jako hlavnímu rakouskému válečnému přístavu nebývalý rozvoj. Po první světové válce připadla Pula Italům - za druhé světové války těžce bombardována (zničeno 40 % budov), od r. 1947 chorvatská (v rámci Jugoslávie).

Pula
Pula, římský amfiteátr - Arena

Hlavní památky Puly pocházejí z římské doby:
 • Amfiteátr (místně zvaný Arena) z 1. stol. je pátý nejzachovalejší v Evropě a pokládá se po římském koloseu za nejvelkolepější stavbu svého druhu na světě. Pojal 23 tis. diváků. Benátčané jej po dobytí Puly zdevastovali a proměnili ve zdroj stavebního materiálu pro stavby svých paláců a veřejných budov v Benátkách. Dnes je amfiteátr dějištěm řady festivalů, kulturních i zábavních akcí. V podzemních prostorách je muzeum pěstování olivovníků a zpracování oliv s exponáty i z římské doby.
 • Herkulova brána (Porta Herculea - Herkulova vrata) z 1. stol. př. Kr. (součást římského opevnění).
 • Dvojitá brána (Porta Gemina - Dvojna vrata) z 2. stol. (součást římského opevnění, vchod do Archeologického muzea Istrie).
 • Pozůstatky římského divadla z 2. stol. na pahorku nad městem.
  Pula
  Pula, Sergiův oblouk
 • Triumfální oblouk rodiny Sergiů (Slavoluk Sergijevaca - Slavoluk obitelji Sergi) z 1. stol., bohatě zdobený, původně součást Zlaté brány (Porta Aurea, dnes místně zkomoleno na Portarata). Zlatá brána byla v 19. stol. zbořena. Oblouk Sergiů však zůstal zachován a bývá nyní mylně nazýván Zlatou branou.
 • Římská mozaika (Rimski mozaik) ve spleti uliček odbočujících z ulice Sergijevaca, cesta značena šipkami. Je to původní římská podlahová mozaika (69 m2) z některé římské vily, objevena v r. 1959 na dvorku obytného domu. Mozaika je plně restaurována a konzervována. Přístup je volný.
 • Augustův chrám (Augustov hram) na někdejším fóru (dnešní náměstí též nazváno Forum), z 1. stol., zasvěcený kultu Augusta a Romy; dnes lapidarium a muzeum římských soch.
 • Dianin chrám tamtéž, ve 13. stol. do něho zabudována radnice (vijećnica), chrám je při pohledu zezadu dobře patrný.
Pula
Pula, Augustův chrám a radnice
Ostatní památky:
 • Mariánská katedrála (Sveta Marija) při nábřeží, renesanční stavba z 15. stol. se stopami starších předchůdkyň, částečně zbarokizována, velmi cenný interiér. Prudce stoupající uličkou Uspon sv. Franje Asiškog se dojde ke františkánskému klášteru (Franjevački samostan) s velmi cenným interiérem (obrazy, platiky aj. Je v něm sbírka kopií istrijských fresek (vývoj freskového malířství v Istrii 11.-17.stol.)
 • Kaple parekklésion (Memorijalna kapela, téř Sancta Maria Formosa) ve Flaciusově ulici, zbytek někdejší nádherné byzantské baziliky z doby ravennského exarchátu v 6. stol., Benátčany ve 13. stol. vyloupena a zničena (viz tematický článek: Pohnutá historie baziliky Sancta Maria Formosa v Pule).
Pula
Pula, letecký pohled na náměstí Forum
Muzea:
 • Archeologické muzeum Istrie (Arheološki muzej Istre) za Dvojitou branou, mimořádně bohaté exponáty z antické doby
 • Historické muzeum Istrie (Povijesni muzej Istre) v ulici Uspon muzeju
 • Augustův chrám (Augustov hram), dnes lapidarium a muzeum antické plastiky
 • Muzeum vinařství a pěstování oliv v Istrii v antice, v podzemních prostorách pulského amfiteátru (mj. originální antický lis na olivy, rekonstrukce vinného lisu apod.).


Koupání

Zdejší pobřeží je i na jadranské poměry mimořádně členité. Pláže tvoří většinou veliké skalní plotny, doplněné podle potřeby betonovými plošinami, značná část pláží je kamenitá a štěrková. Borový porost není kompaktní a nedosahuje mnohdy k plážím.

Z pláží v Pule byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007") tyto pláže: Ambrela, Brioni a Histria.

Pula
Pula, pláž na Verudele


Sport

Pula má dobré podmínky pro vodní sporty (potápění, podmořský rybolov, vodní lyžování atd.). Možnost kontaktovat ve všech ubytovacích zařízeních Středisko pro podmořské aktivity (Centar za podvodne aktivnosti). V kempu Stoja, který je součástí pulské aglomerace, je škola sportovního potápění, kontakt v recepcích hotelů. Obdobně kontakt na rybářský klub Ribarski klub Delfin, na Jahting Club Vega (jachtařská škola). V Pule jsou dvě mariny - jachtařské přístavy.

Pula
Pula, Marina Veruda

Jsou k dispozici hřiště pro tenis, golf, fotbal, malou kopanou, volejbal vč. plážového, házenou, košíkovou, squash, minigolf. Je tu střelnice, škola jízdy na kolečkových bruslích, jsou tu haly pro bowling. Lze se věnovat i paraglidingu, v hotelech jsou fitnesscentra. Cyklistika (viz Cyklistické stezky v Istrii).

Dva kilometry od hotelů je velké, dobře vybavené sportovní tréninkové středisko s celoročním provozem. Má dvě fotbalová hřiště, atletické dráhy, je tu i víceúčelová sportovní hala. Středisko je vhodné pro trénink sportovců atletických, fotbalových a jiných sportovních klubů.

Všude jsou půjčovny sportovních potřeb.

V obci Ližnjan (13 km od Puly) je hřebčinec a jezdecká škola Libora. Další možnost jízdy na koni je na ranči "Barba Tone" v obci Manjadvorci, 18 km severovýchodně od Puly (viz aktualita: Ranč v Istrii).

Ubytovací objekty vyšších kategorií jsou vesměs vybaveny venkovními nebo i krytými bazény.Zábava

Letoviska jsou vybavena tak, aby hosté měli možnost zábavy přímo v letovisku. Jsou tu diskotéky a diskoterasy, vinné sklípky, konají se přehlídky všeho druhu, soutěže, plesy atd. Je tu i kasino. Široká možnost zábavy se nabízí přímo v Pule.Kultura

Další možnosti: Z nabídky kulturních a sportovních akcí v Istrii v roce 2007

Pula
Pula, představení v pulském amfiteátru


Ubytování

Na Pulu těsně navazují na jihozápadním okraji města ubytovací zařízení pulské aglomerace, jejíž součástí jsou kromě jednotlivých hotelů převážně vyšších kategorií i hotelová městečka Punta Verudela, Verudela, Villas Verudela, Zlatne stijene a kempy. V aglomeraci je i hostel - mládežnický hotel (Youth Hostel Pula), jeden z mála jednoduchých a levných hotelů výlučně pro mládež na celém chorvatském pobřeží (viz Hostely na Jadranu). Velká nabídka ubytování je i v nových vilách a domcích na předměstích Puly.

Pula
Pula, Punta Verudela
Hotely:

Palma Park Brioni Pula
Aurora Histria Valsabbion Riviera
Aleksani Milan Rajić Omir
Galija Scaletta


Apartmány:

Horizont Punta Verudela Splendid Europa
Brioni


Kempy:

Puntižela Stoja
Pula
Pula, Hotel Splendid a apartmány HorizontVýlety

 • lesopark Monte Ghiro, zde pak ethnopark Gea (skanzen v krásném přírodním prostředí, v provozu dílny starých lidových řemesel, pořádají se vzdělávací programy, prodej rukodělných výrobků)
 • Vodnjan 12 km severně
 • Peroj 6 km západně
 • Fažana 8 km severně
 • Valtura a Nesactium 12 km severovýchodně
 • Medulin 10 km jižně
 • jízdárna Ližnjan 13 km jihovýchodně
 • Premantura a mys Kamenjak 24 km jižně
 • Brijuni (na Brijunské ostrovy je pravidelná lodní přeprava z pulského přístavu)
 • Labin 43 km severovýchodně
 • Banjole 7 km jižně
 • Pomer 8 km jihovýchodně
 • Chráněné území Donji Kamenjak se nachází v nejjižnější části poloostrova Kamenjak (jižně od Premantury), který je současně nejjižněšjím bodem Istrijského poloostrova (viz tematický článek: Poloostrov Kamenjak - ráj milovníků romantického koupání a odvážného surfování). Pro pěší a cyklisty je vstup zdarma, za auto se platí 20 kun. Od 15.6. do 15.9. je rezervace přístupná od 7 do 22 hod. Je častým cílem výletů pěších i cyklistických (vede sem cyklistická stezka). Z Premantury vede cesta lesnatým terénem 4 km až k mysu Kamenjak (Rt Kamenjak).
 • lodní výlety do Benátek

 
.