Chorvatsko

Tučepi

Tučepi

Obec a oblíbené letovisko na Makarské riviéře, 3 km jihovýchodně od Makarské (1 700 obyv.). Rozkládá se při magistrále a mezi magistrálou a pobřežím. Letovisko vyniká mimořádně bohatou vegetací. Je známá svou dlouhou pláží v široké zátoce (drobné oblázky a písek), táhnoucí se až k sousední Podgoře. Pláž vroubena borovým porostem. Velmi blahodárně zde při pobytu působí těsná blízkost Biokova a jeho horského podnebí. Malebná je i poloha letoviska - pod mohutnou hradbou pohoří Biokovo.

Tučepi
Tučepi


Historie a památky

Osídlení již od antiky. Na hřbitově byly nalezeny skromné pozůstatky starokřesťanského kostela z 5.-6. stol. a několik středověkých náhrobků - stećků (viz tematické články: Bogomilové a stećci a Výlety za stećky). Kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) ve stylu přechodu gotiky v renesanci (14. stol.). Barokní letohrádky patricijských rodin Ivaniševićů a Lučić-Pavlovićů. Letohrádek opata Grubišiće na mořském pobřeží přeměněn v hotel Kaštelet. V osadě Pašalići renesanční kostelík sv. Michala a sv. Kateřiny (Sveti Mihovil, Sveta Kata).

Z původní obce Gornji Tučepi ve svahu Biokova ve výši 300 m se dochovaly jen zbytky.Koupání

Letovisko Tučepi se pyšní krásnou dlouhou pláž z drobných oblázků a písku (tzv. žalo) s pásem borového porostu, která se táhne až k letovisku Podgora. Má pozvolný vstup do moře. Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007").

Tučepi
Tučepi, pláž s hotelem Alga


Sport

Tučepi mají dobré podmínky pro provozování vodních sportů: jachting (marina), vodní lyže, windsurfing, vodní skútry. Z dalších sportů: tenis, plážový volejbal, fotbal, kuželky. Cyklistika (podrobněji: Cyklistické stezky v oblasti Makarské).

Tučepi
Tučepi, přístaviště


Zábava

Diskotéky, taneční terasy, mj. beach bar Michigan. Den obce Tučepi a lidová slavnost k poctě sv. Antonína (Sveti Ante) s bohatým zábavním programem, 13. června.

Tučepi
Tučepi, zábavní atrakce na moři


Kultura

Festival Tučepské letní večery (Tučepske ljetne večeri): hudba, divadlo, folklor, od 10. července do 30. srpna.

Tučepi
Tučepi, pěkně upravené nábřeží


Ubytování

Letovisko Tučepi nabízí ubytování v hotelech, soukromých penzionech a vilách. Hotel Neptun (klimatizovaný) patří mezi nejkvalitnější hotely na Makarské riviéře (velká sportovní nabídka, animace, bazény).

Tučepi
Tučepi, hotel Afrodita
Hotely:

Alga Neptun depand. Neptun Holiday Village
Afrodita
Kaštelet Laurentum Villa Marija


Apartmány:

TamarisVýlety

 
.