Chorvatsko

Trogir

Trogir

Trogir
Trogir

Starobylé město a přístav (10 200 obyv.), 27 km západně od Splitu. Leží při Jadranské magistrále. Staré původní jádro na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo (s pevninou spojen krátkým kamenným mostem), s ostrovem Čiovo je přes Trogirský průliv - Trogirski kanal spojen moderním zvedacím mostem. Nové části města se rozrostly jednak na pevnině oběma směry, jednak na ostrově Čiovo (především na jeho březích).

Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

V Trogiru, na břehu ostrova Čiovo, je mezi mostem a mysem Čubrijan přístav pro jachty - marina.

Ve městě je loděnice, farmaceutický průmysl, zpracování tabáku, těžba kamene.

V blízkosti, v obci Kaštela (v osadě Resnik) se nachází letiště Split-Kaštela.

Ubytovací zařízení jsou v Trogiru samotném, ale převážně v Segetu D. (4 km) a v Segetu Vranjica (6 km od Trogiru), vše západním směrem.Historie a památky

Ve 3. stol. př.n.l. založili zde Řekové osadu Tragurion (= osada pod Kozím vrchem), ve 2. stol. před Kr. ji dobyli Římané. Větší rozkvět osady brzdilo sousedství Salon (dnešní Solin u Splitu), hlavního město římské provincie Dalmácie. Po jeho zničení Avary a Slovany v 6. stol. se část utečenců uchýlila do opevněného Trogiru. Nový rozmach za chorvatských a uhersko-chorvatských králů, kteří přiznali obci autonomii. Přes mnohaletý odpor Trogiru se Benátčanům v r.1420 přece jen podařilo město dobýt a usadit se zde na necelých 400 let. Benátské panství vystřídali nakrátko Francouzi, potom na sto let Rakušané. Od r. 1918 je Trogir v chorvatských rukou.

Trogir
Trogir, nábřeží z pevnosti Kamerlengo

Staré jádro z menší části obklopeno zbytkem opevnění z 13. až 16. stol. - hradby s pevností Kamerlengo (kaštel Kamerlengo) a obranná věž sv. Marka (kula svetog Marka), dále Mořská brána (Morska vrata) a Pevninská brána (Kopnena vrata).

Cenná, téměř neporušená stará historická část kolem katedrály vznikala ve 13. až 15. stol. Zachovaná středověká dispozice. Právem bývá Trogir nazýván městem-muzeem (viz tematický článek: Trogir - město na seznamu UNESCO).

Trogir
Trogir, pevnost (kaštel) Kamerlengo

Hlavní památka je románská katedrála sv. Vavřince (Sveti Lovre), trojlodní bazilika ze 13. stol., dokončená goticky. Její nejcennější části:

Trogir
Trogir, Radovanův portál
 • tzv. Radovanům portál, nejvýznamnější plastické dílo románského slohu na východním Jadranu, tvůrce mistr Radovan, polovina 13. stol.
 • kaple sv. Jana Trogirského, zvaného též Jan Ursini (Ivan Trogirski, Ursini), nejhodnotnější čistě renesanční dílo na pobřeží. Jejím tvůrcem byl stavitel a sochař Nikola Firentinac, žák Donatellův; nádherné renesanční plastiky jejím interiéru koncem 15. stol. vytvořili sochaři Nikola Firentinac, Ivan Duknović (známý v historii jako Giovanni Dalmata) a Andrija Aleši. Aktualita: Nový cenný umělecký exponát pro Trogir.
 • křestní kaple od Andriji Alešiho (15. stol.)
 • cenné předměty v interiéru katedrály a v její klenotnici (Riznica katedrale)
 • zvonice katedrály ze tří různých slohových období

V roce 2006 byly dokončeny rozsáhlé rekonstrukční práce v katedrále.

V blízkosti, na Národním náměstí (Narodni trg) jsou městská zařízení z 15. stol., mezi nimi městská lodžie (Gradska loža), tj. soudní dvůr, městská hodinová věž (gradski toranj za sat), radnice (Vijećnica), všechny v renesanční slohu.

Za lodžií je nejstarší trogirský románský kostel sv. Barbory (Sveta Barbara), dochovaný v původní podobě (opravuje se).

Trogir
Trogir, náměstí s katedrálou

V blízkosti Národního náměstí je několik umělecky cenných paláců, především tzv. velký palác Ćipiko s nádherným potrojným oknem a dále malý palác Cipiko. Ve velkém paláci Ćipiko vyniká nádherné goticko-renesanční nádvoří.

Románský kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) je z 13. stol. Má velmi cenná umělecká díla v interiéru.

V klášteře benediktinek (ženski benediktinski samostan) sv. Mikuláše je klášterní sbírka, v níž je mimo jiné neobyčejně cenný antický reliéf s postavou boha Kaira (Kairos - zosobnění osudového okamžiku), helenistické dílo ovlivněné Lýsippovou školou. Pokládá se za nejcennější dílo helenistického slohu v Dalmácii.

Trogir
Trogir, nábřeží

V Trogiru se dochovaly i další významné stavby: palác Lucićů, někdejší Knížecí palác, palác Garagnin-Fanfognů (dnes Městské muzeum Trogiru), klášter sv. Dominika aj.

Na nábřeží stojí klasicistní gloriet postavený na počest Napoleonova generále Marmonta, který dobyl v napoleonských válkách celé zdejší přímoří.

Stavební opravy a rekonstrukce se provádějí na mnoha místech TrogiruKoupání

Kamenité a oblázkové pláže na městském koupališti v zátoce Saldun na břehu ostrova Čiovo. Koupání i na dalších místech na ostrově, případně v sousedství, na pobřeží za Trogirem směrem k Segetu Donji a dále pak na pláži zdejšího hotelového komplexu Medena. Na plážích je dostatek vzrostlé vegetace.Sport

Trogir má dobré podmínky pro vodní sporty: jachting (jachtařský klub Mosor, jachtařská škola, marina), windsurfing (škola), potápění (u vnějších břehů ostrova Čiovo), ale i pro další sporty, např. tenis, kuželky, boccia, stolní tenis aj.Zábava

Trogir nabízí pobavení na tanečních terasách, diskotékách, při folklorních představeních. V průběhu sezóny se konají zábavní festivaly Rybářské noci (Ribarske noći)

Mladou generací je vyhledáván klub Pepsi F1 u Trogiru (5 km od Trogiru směrem na Split), jeden z největších na pobřeží (2 patra pojmou 3700 návštěvníků), má bohatý program diskoték, akcí a koncertů.Kultura

Koncerty klasické hudby v různých historických prostorách.

Trogirská muzea:

 • Městské muzeum (Gradski muzej) v paláci Garanjin-Fanfognů
 • Pinakotéka v kostele sv. Jana Křtitele
 • Sbírka uměleckých předmětů Kairos (Zbirka umjetnina Kairos) v klášteře benediktinek
 • Obrazová galerie


Ubytování

Trogir nabízí ubytování v hotelech, hotelových vilách a v soukromí. Větší ubytovací kapacity jsou v blízkém Segetu Donji a v Segetu Vranjica (kempy, hotely, apartmány, soukromí).

Hotely:

Concordia Fontana Trogirski Dvori Vila Sikaa


Výlety

 • ostrov Čiovo, tematický článek: Čiovo - příjemný výletní cíl
 • Split - 27 km
 • Šibenik - 52 km
 • lokalita Biaći (též Bijaći) 5 km , ve vnitrozemí, archeologický areál ze starochorvatského období (9. - 11. stol.), odkryty pozůstatky kostela sv. Marty a dalších starochorvatských staveb, též antický hřbitov; zde bylo jedno z nejlépe vybavených občasných sídel chorvatských králů (všechny nálezy uloženy v Muzeum chorvatských archeologických památek ve Splitu)
 • Kaštelská riviéra 5 - 20 km

 
.