Chorvatsko

Podgora (Doporučuji)

Podgora

Online web Kamera http://www.podgora.hr/live_camera.html

Obec a oblíbené, velmi rušné přímořské letovisko na Makarské riviéře (1 450 obyv.), 9 km jihovýchodně od Makarské. Leží pod magistrálou. Hotelová výstavba je zde poněkud předimenzována. V obci vyvěrá několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun. Obyvatelstvo se zabývá zemědělství (vinohrady, olivovníky) a cestovním ruchem.

Podgora
Podgora

Původní obec se skládala ze dvou částí: ze staré horní vysoko na horském svahu, která byla zemětřesením v r. 1962 pobořena a zůstala opuštěna, a z nové dolní části při moři, rozkládající se od moře k magistrále. Ta zaznamenala v posledních 35 letech obrovský rozmach. Byla tu postavena nejrůznější zařízení cestovního ruchu, především při jižním okraji obce. Podgora se tak z malé vesničky změnila ve velmi rušné letovisko, stěsnané však na malém prostoru. Vyrostlo i mnoho rodinných domků a vil s možností ubytování v soukromí. Modernizací ztratila však Podgora mnoho ze svého původního kouzla.

Podgora
Podgora


Památky

V Horní Podgoře (osada Marinovići a Roščići) zachovány dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. stol.

Z barokního letohrádku patricijské rodiny Mrkušićů při moři zůstala po zemětřesení jen vstupní branka do někdejšího parku a osmiboká kaple. Při zemětřesení byl poničen i barokní kostel sv.Tekly, byl však obnoven.

Nad přístavem je památník (z r. 1962) založení jugoslávského válečného námořnictva (od R. Radoviće) - "Rackova křídla" (Galebova krila), obrovské symbolické křídlo racka. Na jihovýchodním okraji obce, v části zvané Čaklje stojí přímo na pobřeží moderně pojatý kostel z r. 1962.

Podgora
Podgora, vzadu památník "Rackova křídla"


Koupání

Krásná, poměrně úzká pláž z drobných oblázků a písku, spousta zeleně. Po stavebních úpravách byla sice rozšířena, ale i tak bývá v sezóně přeplněna. Část pláže se nachází přímo pod pobřežní komunikací. Na severozápad a na jihovýchod se táhnou další užší pruhy stíněných pláží.

Podgora
Podgora, pláž u hotelu Podgorka


Sport

Podgora má dobré podmínky pro vodní sporty: windsurfing (škola), jachting, potápění, vodní lyžování, ale také pro další sporty: tenis, basketbal, malou kopanou, plážový volejbal. Půjčovna sportovních potřeb.Zábava

Diskoklub, taneční terasa, mj. night club Azzuro. Největší lidová slavnost v den svátku patrona města sv. Vincence (Sveti Vincent), současně i Den města Podgory, polovina srpna. V průběhu letní sezóny Rybářské večery.Kultura

Podgorské kulturní léto se koná od června do září (různá představení, hostování divadelních, koncertních a folklorních souborů).Ubytování

Podgora nabízí ubytování v hotelech, v hotelových apartmánech, v soukromí a v kempu.

Podgora
Podgora, hotel Minerva
Hotely:

Mediteran Podgorka Minerva Aurora
Primordia


Apartmány:

Vila Vodanović Dado vybrané apartmány Podgora Vila Borić Teo Vila Borić Zoran
Vila Vranješ Stipe Vila Sunce


Kempy:

SutiklaVýlety

 

. zmrzlinář takovejch je tam hodně.

Kratičké video ukazující každodenní život v Podgoře.

 

 
.