Chorvatsko

Makarská

Makarská (Makarska)

Makarská
Makarská

Město (11750 obyv.) a nejznámější letovisko v Dalmácii, 62 km jihovýchodně od Splitu. Leží v široké zátoce, kterou z jihovýchodu uzavírá mys Osejava (Rt Osejava) a ze severozápadu poloostrov sv. Petra (Sveti Petar). Makarská má příjemné podnebí s vysokým počtem hodin slunečního svitu. Chrání ji masív Biokova. Má hojnost vegetace, včetně borových lesů, borový porost i u pláží.

Makarská je velmi rušné středisko stejnojmenné riviéry, která se v délce 60 km rozkládá od Brely po Gradac.

Makarská
Makarská, nábřeží

Makarská leží přímo na Jadranské magistrále. Její stará část je rozložena při moři, nová se rozrůstá amfiteatrálně daleko do svahů Biokova, které tvoří Makarské nádherný působivý závěr.

Makarská má rušný osobní přístav, trajektový přístav (trajektové spojení se Sumartinem na ostrově Brač) a velké autobusové nádraží. Dále je zde několik menších výroben (zpracovatelský průmysl, výroba plastických hmot) není na závadu zdejšímu životnímu prostředí. V okolí se pěstuje vinná réva, ovoce a olivovníky. Rybářství.

Makarská
Makarská, promenáda podél moře

Makarská je též léčebným lázeňským střediskem. V ústavu Biokovka se léčí choroby dýchacích cest, pohybového ústrojí, degenerativní onemocnění.Historie a památky

Na místě dnešní Makarské stávala římská osada Muccurum, kterou zničili v 6. stol. Ostrogóti. V dalších staletích byla jednou ze základen pirátských Neretvanů, kteří se později podrobili chorvatským, resp. chorvatsko-uherským králům.

Makarská
Makarská

V 16. stol. dobyli městečko Turci, kteří je pak ovládali po 150 let. V benátsko-tureckých válkách se podařilo Benátčanům v 17. stol. Makarskou dobýt a stali se tu pány rovněž na 150 let. A pak už byla historie stejná jako na celém území Střední Dalmácie. Od Berlínského kongresu Rakousko, které ji ovládalo do konce první světové války, pak Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, po druhé světové válce Chorvatsko v rámci Jugoslávie.

Z doby turecké nadvlády se nezachovalo nic, ani stín tureckého stylu stavitelství.

Barokní kostel sv. Filipa Neri (Sveti Filip Neri) z poloviny 18.stol. stojí na nábřeží. Na zalesněném poloostrůvku sv. Petra (Sveti Petar) byl nedávno obnoven kostelík tohoto světce z 15. stol.

Makarská
Makarská, Kačićovo náměstí s kostelem sv. Marka

Blízko zalesněného mysu Osejava františkánský klášter z 15. - 17. stol., v něm velmi známé malakologické muzeum (Malakološki muzej) - muzeum mušlí, a v někdejším kostele pinakotéka.

Dominantou Makarské je barokní farní kostel, původně katedrální, zasvěcený sv. Marku (Sveti Marko), stojící uprostřed Makarské na pěkném Kačićově náměstí (přístupný po schidišti z nábřeží). Uprostřed náměstí je pomník jednoho z prvních chorvatských básníků 18.stol., mnicha A. Kačiće-Miošiće, který psal chorvatsky a je rodákem ze zdejšího kraje.

Ve františkánském klášteře je sbírka mušlí (Malakologické muzeum), která se pokládá za nejbohatší svého druhu na světě.

Makarská
Makarská

U vjezdu do Makarské ze severozápadu stojí někdejší pomník francouzského maršála Marmonta, jehož vojska za napoleonských válek obsadila chorvatské pobřeží s přilehlým vnitrozemí. Marmont pak stál v čele tzv. Ilyrských provincií, které Francouzi z obsazených území vytvořili. Po pádu Napoleona, kdy celou oblast získalo Rakousko, byl památník přestěhován z původního místa u františkánského kláštera k vjezdu do města a byl věnován císaři Františku Josefu jako připomínka jeho návštěvy Dalmácie.Koupání

Makarská
Makarská, pláž

Pláže Makarské jsou proslulé, především pláž Donja Luka dlouhá 1,5 km, v zátoce, při níž stojí nejlepší makarské hotely. Pláž je z drobnějších oblázků a hrubého písku s pozvolným vstupem do vody, borový háj. Byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007").

Pláže pokračují i k severozápadnímu okraji Makarské a na jihovýchod přes poloostrov Sveti Petar a Osejavu. Příjemné koupání též v malých zátokách na obě strany, podobného charakteru. Naturististé se setkávají na pláži Nugal jižně od Makarské.Sport

Makarská nabízí široké možnosti pro sportovní vyžití: tenis (je zde velké moderní tenisové středisko) a další míčové sporty, turistika (možnost vysokohorských túr do pohoří Biokovo, vysokohorský spolek), cyklistika (Cyklistické stezky v oblasti Makarské), paragliding a jeskyňářství. Velké sportovní středisko je v provozu po celý rok a slouží k tréninkovým pobytům fotbalových mužstev a jiných sportovních celků.

Makarská
Makarská, Tenis Centar Makarska

Velmi dobré podmínky pro vodní sporty: podmořský rybolov, potápění (potápěčské centrum), jachting (jachtařský klub), windsurfing.

Půjčovny sportovních potřeb, kol, mopedů, aut a lodí.

Ze sportovních akcí se tu koná tenisový turnaj Makarska Open (pravidelně koncem března), Veslařská regata - memoriál T. Skendera (v květnu), Mistrovství ve sportovním rybolovu (v srpnu), Plavecký maraton CroCup 2005 (začátkem srpna), Regata chorvatských námořníků (začátkem září) a další. Velký úspěch má fotbalový zápas "Tlustí a hubení" (Debeli i Mršavi), začátkem srpna.Zábava

V rámci festivalu Makarské léto (Makarsko ljeto) se konají také zábavní akce, především:

 • Rybářská noc (několikrát za sezónu) je lidová slavnost se soutěžemi, hudbou, ochutnávkami rybích specialit a dalším programem.
 • Letní karneval (v první polovině srpna)

Makarská má vícero diskoklubů a tanečních teras, mj. beach bar Twister, rockový klub Rockatansky, disco club v hotelu Biokovka a další. Internetový klub Master. V hotelu Dalmacija je kasino. Další zábavní akce: lidová slavnost k poctě sv. Antonína (Sveti Ante) - 13. června, Den Makarské - 24. října.

Makarská
Makarská, hotel Dalmacija


Kultura

Festival Makarské léto (Makarsko ljeto) zahrnuje divadelmí koncerty vážné, folklorní, rockové, populární hudby, divadelní představení, které se konají především na otevřených prostranstvích města (Kačićovo náměstí - Kačićev trg, nábřeží, františkánský kostel, letní scéna atd. Zajímavá jsou vystoupení dalmatských pěveckých souborů, tak zvaných klap. Během sezóny je pořádáno několik výstav. Akce se konají každý den od začátku července do konce srpna.

Muzea a galerie:

 • Malakologické muzeum (Malakološki muzej) s bohatou sbírkou "mušlí" - měkkýšů, ostnokožců a dalších živočichů
 • Městské muzeum (Muzej grada Makarska) Městská galerie Antuna Gojaka (Gradska galerija Antuna Gojaka)
 • Několik uměleckých galerií


Ubytování

Makarská nabízí ubytování v hotelech a v soukromí. V hotelu Biokovka nabízejí kombinaci dovolené a ozdravných programů (balneoterapie, fitness, wellness). Hotel Meteor je vhodný i pro náročnější klientelu (vnitřní bazén, fitness, wellness). Pavilony Riviera slouží opět běžnému cestovnímu ruchu. Hotely vyšších kategorií jsou klimatizovány.

Makarská
Makarská, hotel Meteor
Hotely:

Rivijera Meteor Biokovo Biokovka
Dalmacija Bonaca Rosina Makarska


Apartmány:

Vila Roso


Kempy:

Jure
Makarská
Makarská, hotel BiokovoVýlety

 • Promenádní přímořskou cestou lungo mare jednak k severozápadu do Bašky Vody a Brely, jednak k jihovýchodu do Tučep a Podgory (2 resp. 6 km).
 • Vycházky do podbiokovských podhorských vesnic Makar, Kotišina (3 km)a další; často se spojují s ochutnávkou tamních zemědělských produktů, vína, pršutu. V Kotišině je botanická zahrada (Biokovski botanički vrt Kotišina), ve které je soustředena vzácná biokovská alpinská květena (zahrada založena r. 1984 na ploše 16,5 ha). Tyto vycházky lze spojit s absolvováním naučné geologické stezky (viz Toulky biokovským krasem).
  Makarská
  Vesnice Kotišina pod svahy Biokova
 • Okružní procházka kolem poloostrova sv. Petra (maják, obnovený kostelík sv. Petra, též možnost výstupu na nejvyšší bod zalesněného poloostrova - 2 km.
 • Poutní místo Medjugorje v Bosně - cca 80 km na východ do vnitrozemí.
 • Výlety do oblasti Dolní Neretvy
 • Městečko Imotski ve vnitrozemí, Modré a Červené jezero, 65 km.
 • Obec Vrgorac v Dalmatském Záhoří 15 km
 • Sveti Jure (Svatý Jiří), nejvyšší vrchol Biokova (1 762 m) - 31 km autem z Makarské. První pěkný výhled je jen několik km nad Makarskou od restaurace "Vrata Biokova".
 • Výlety do pohoří Biokovo (podrobněji tematické články: Biokovo a Nejpoužívanější značené pěší cesty v pohoří Biokovo)

 
.