Chorvatsko

Kaštely

Kaštely (Kaštela)

Sedm starých, původně samostatných obcí, spojených nyní v jeden administrativní celek pod výše uvedeným názvem. Leží severozápadně od Splitu, má 32 tis. obyv. Skládá se z těchto jednotlivých obcí - Kaštelů (od západu k východu): Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac. Přičleněny i dvě nové obce:Resnik a Jugovinil.

¨

Kaštel Gomilica

Přímořský pás v délce asi 20 km, kde se při Kaštelském zálivu (Kaštelanski zaljev) všechny kaštely rozkládají, se nazývá Riviéra sedmi Kaštelů (Rivijera sedam Kaštela).

Nad Kaštely se zvedá pohoří Kozjak. Území mezi mořem a Kozjakem je velmi úrodné (vinná réva, zelenina, ovoce). Kaštely zásobují těmito plodinami města Split i Trogir. Ve východních Kaštelech byly průmyslové závody, které značně znečišťovaly ovzduší. Byly převážnou měrou dány mimo provoz nebo přestěhovány.

Hustota obyvatelstva je v Kaštelech mimořádně velká, což příliš nepřispívá ke kvalitě zdejších podmínek pro rekreaci a odpočinek.

Leží při Jadranské magistrále a zejména mezi magistrálou a pobřežím, středem obcí vede stará původní komunikace. V těsné blízkosti Kaštelů vede žečlezniční trať Záhřeb - Knin - Split. U Kaštelu Resnik je splitské letiště Split-Kaštela. Železniční zastávka je nad obcí K.Stari, další v K.Sućurac. Aktualita: Příměstský vlak mezi Splitem a Kaštely.

Všechny Kaštely jsou oblíbená přímořská letoviska, vynikající velmi bohatou přímořskou vegetací.

 • Kaštel Štafilić je nazván po prvním majiteli, šlechtici S.Štafileovi z Trogiru, který dal zač.16.stol. na ostrůvku těsně u pevniny postavit opevněný zámek - kaštel, spojený padacím mostem s pevninou. V místě je pěkný renesančně barokní farní kostel z 18.stol.

  Od K.Štafiliće na západ stojí nedokončený Kaštel Nehaj (přibližně starý jako K.Štafilić) a skupina domů šlechticů ze Splitu - Papalićů.

  Součástí K.Štafiliće je rekreační středisko Resnik (bungalovy, kemp).

 • Kaštel Novi. Opevněný zámek tu dal postavit trogirský šlechtic P.Čipiko zač.16.stol. V kaštelu je nyní pěkné Vlastivědné muzeum Kaštelů (Zavičajni muzej Kaštela). V obci je ještě renesanční kostelík sv.Rocha (Sv.Rok) z konce 16.stol., na náměstí pak barokní městská lodžie a věž s hodinami.

  Severně od Kaštelu Novi, na úpatí horského pásma Kozjak, se nachází staré chorvatské poutní místo Stomorija s mariánskm kostelíkem (Gospa Stomorija) z 12. století. Nedávno zde byla vybudována "Biblická zahrada Stomorija" (Biblijski vrt Stomorija). K místu vede z magistrály odbočka. Podrobněji viz tematický článek: Biblická zahrada Stomorija v Kaštelech.

 • Kaštel Stari. Opevněný zámek - kaštel tu dal vybudovat trogirský šlechtic, spisovatel a vojevůdce Koriolan Ćipiko koncelm 15.stol. Z moře vypadá jako půvabné letní sídlo, z pevninské straný je opevněn. Dále několik renesančně-barokních kostelů. V místě renovovaný hotel s krásným parkem.

 • Kaštel Lukšić. Kaštel vybudovala trogirská šlechtická rodina Vitturiů koncem 15. a v 16.stol. Má podobu opevněného uzavřeného renesančního paláce se čtvercovým nádvořím, který se zachoval celkem neporušený.

  Mimo areál paláce je arboretum - chráněný přímořský park, v posledních letech obnovené a nově upravené.

  Starý farní kostel ze zač.16.stol. je goticko-renesanční. Do nového pozdně barokního monumentálního kostela byl ze splitského kláštera přenesen pozoruhodný oltář blahoslaveného Arnira, dílo Juraje Dalmatince. V kostele je i vzácný obraz J.Palmy ml. (Madona s dítětem). Směrem k západu stál kaštel Rosani- Rušinac (jen skromné pozůstatky). Tyto zbytky a nedaleký kostelík sv. Jana Křtitele (Sv.Ivan Krstitelj) připomíná historii legendárních milenců Miljenka a Dobrily, jejichž osud a smrt se podobají Shakespearovým milencům Romeu a Julii. V kostelíku je hrob s nápisem "Pokoj ljubavnikom" (Pokoj milencům), údajně hrob obou.

 • Kaštel Kambelovac. Kaštel byl původně postaven v 16.stol. splitskou šlechtickou rodinou Cambiů na malém ostrůvku při pobřeží, později spojen násypem. Na pobřeží je další opevněný dům této rodiny a uprostřed obce opevněná věž s palácem s bohatým renesančním balkonem.

 • Kaštel Gomilica. Je to spolu s K.Kambelovac nejmalebnější kaštel. Vybudovaly jej splitské benediktinky na ochranu před Turky. kaštel stojí na ostrůvku u pobřeží, spojen pohyblivým mostem (16.stol.) Později kolem něj vyrostla srostlice domů. Románský kostelík sv.Kosmy a Damiána (Kuzma i Damjan) z 12.stol. Kostel sv.Jeronýma (Sv.Jerolim i Sv.Jere) je barokní, farní kostel je novější.


Koupání

Oblázkové pláže, na některých místech (Kaštel Stari a Resnik) doplněny uměle. Borový háj většinou až k plážím.Sport

Vodní sporty, tenis, stolní tenis, fotbal, volejbal, házená, kuželky aj. Jinak větší sportovní možnosti v Trogiru, zejména však ve Splitu.Zábava

Diskotéky a taneční terasy v hotelech, příp. zahradních restauracích, četné vinárny - konoby, posezení v zahradách u vína. Den obce Kaštely se slaví 4. března. Začátkem srpna se koná letní karneval s bohatým doprovodným programem.Kultura

Různá folklorní a koncertní představení. Hlavní akcí je Kaštelské kulturní léto (Kaštelansko kulturno ljeto) v červenci a srpnu.Ubytování

Ubytovací zařízení hotelového typu jsou především v Kaštelu Stari, Kaštelu Novi a Kaštelu Štafilić. Kempy, soukromé minikempy a velmi bohatá nabídka ubytování v soukromí.


Hotely:

Palace (K. Stari) Resnik (K. Štafilić) Adria (K. Štafilić) Villa Žarko (K. Lukšić)
Kastel (K. Lukšić)


Apartmány:

Resnik (K. Štafilić)Výlety

 • Pěknou akcí je v masivu Kozjak "Sraz pěších turistů Dalmácie na vrcholu Malačky" (520 m) 25. května.
 • Výlet do pohoří Kozjak ke kostelíku sv. Jiří na Putalju (Sveti Juraj na Putalju) (323 m) z 9. stol. a dále k turistické chatě na Putalju (430 m). Pěkné výhledy. Jako východisko nejlépe Kaštel Sućurac (podrobněji tematický článek: Putování pohořím Kozjak).
 • Výlet do pohoří Kozjak ke starochorvatskému kostelíku sv. Michala (Sveti Mihovil u Lažanima), 232 m, z 10. stol. Východiskem je Kaštel Kambelovac. Všechny tyto i další cesty jsou značené, převýšení je někdy dost značné, takže výstup je i dost namáhavý, zejména na vrchol Malačky. Krásný výhled.
 • Nad Kaštelem Stari, na svazích masívu Kozjak je u osady Radun dobře zachovaný předrománský kostelík sv.Jiří (Sv.Juraj).
 • Výlet do Solinu a Splitu (12 a 22 km).
 • Trogir 8 až 18 km a dále 5 km do Bijaći.
 • ostrov Čiovo, tematický článek: Čiovo - příjemný výletní cíl

 
.