Chorvatsko

Baška voda

Baška Voda

Obec a přístav Baška Voda (1600 obyv.) leží 10 km severozápadně od Makarské a 5 km jihovýchodně od Brely. Je to významné a rušné letovisko na Makarské riviéře. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky, višně maraska. Jadranská magistrála tu vede nad obcí a neobtěžuje svým provozem rekreanty.

Baška Voda
Baška Voda od jihu

Předností Bašky Vody je bohatá vegetace včetně borových lesů, které dosahují až k dlouhým oblázkovým plážím. I její poloha pod hradbou pohoří Biokovo je velmi malebná. Letovisko patří k nejoblíbenějším ve Střední Dalmácii, proti Brele má však méně exkluzivní, spíš lidovější ráz.

Baška Voda
Baška Voda od severu


Historie a památky

Baška voda je jedním z mladých letovisek - první hotel tu byl postaven v roce 1936, ale pak se, zejména od 60.let 20.stol. rozrůstala v rušné letovisko.

Baška Voda
Baška Voda

Na pahorku Gradina pozůstatky byzantské osady a pevnosti. Pozdně barokní kostel sv.Vavřince (Sveti Lovre) stojí na antické lokalitě. Farní kostel sv.Mikuláše (Sveti Nikola), patrona obce, pochází ze začátku 20.stol., jeho zvonice je z konce 20.stol. V kostele je několik cenných moderních artefaktů. Na nábřeží stojí socha sv.Mikuláše.Koupání

Baška Voda
Baška Voda, pláž

Baška Voda má krásné dlouhé pláže z drobných oblázků a hrubého písku, typické pro Makarskou riviéru. Táhnou se několik kilometrů oběma směry. Díky pozvolnému vstupu do vody jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Příjemný je borový porost, který dosahuje až k plážím.

Hlavní pláž, zvaná Nikolina (dříve Južna plaža) byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007").Sport

Baška Voda je velké letovisko a jako takové má velmi dobré podmínky pro různé sporty. Na prvním místě jsou vodní sporty: jachting, potápění (potápěčské centrum a škola), windsurfing, vodní lyže, vodní skútry, parasailing. Z míčových sportů si lze zahrát tenis, plážový volejbal, fotbal, házenou, košíkovou, minigolf apod. Zdatným turistům se nabízí možnost vysokohorských túr do pohoří Biokovo. Milovníci jízdy na kole se mohou vydat do okolí na krátké vyjížďky či na náročnější výlety do horských oblastí Biokova (podrobněji: Cyklistické stezky v oblasti Makarské), v případě potřeby si mohou kolo na místě vypůjčit. I na děti je tu pamatováno: mohou se vyřádit na dětských hřištích, trampolínách a dalších atrakcích na vodě i na souši.

Baška Voda
Baška Voda, plážové sporty a hry


Zábava

Baška Voda nabízí pobavení na diskotékách, tanečních terasách, v restauracích, konobách a barech. U mladých je velmi oblíběný Beach Bar Južnjačka utjeha/Southern Comfort, který se nachází na pláži Ikovac na okraji Bašky Vody směrem na Brelu. V rámci letního festivalu "Baškovoško ljeto/Baška Voda Summer" se po celou sezónu na promenádě konají vystupení lidových dalmatských pěveckých mužských souborů (tzv. klapy), oblíbených skupin a zpěváků, rybářské večery a různé zábavní akce.

Tradiční slavnosti se konají po celý rok, např. oslavy svátku sv. Antonína (Sveti Ante) 13. června, P. Marie 8. září, sv. Vavřince (Sveti Lovro) 10. srpna, ale největší událostí vždy bývají oslavy svátku sv. Mikuláše (Sveti Nikola), patrona Bašky Vody dne 6. prosince (viz článek: Jak se slaví sv. Mikuláš na jadranském pobřeží). Hodně navštěvovaná jsou i tradiční lidová procesí, mezi nimi vyniká zejména velikonoční.

Baška Voda
Baška Voda, nábřeží


Kultura

  • Kulturní akce letního festivalu zahrnují různá představení a koncerty, od června do září
  • Archeologické muzeum (Arheološki muzej)
  • Malakologické muzeum (Malakološki muzej), moderně pojaté velmi zajímavé muzeum mušlí z Jadranu i ze světových moří, též prodej suvenýrů
  • Městské muzeum (Gradski muzej)
Baška Voda
Baška Voda, Malakologické muzeum


Ubytování

Kromě ubytování v hotelech a hotelových apartmánech má Baška Voda i velkou nabídku ubytování v soukromí. Velký kemp se nachází v blízkém letovisku Baško Polje.

Baška Voda
Baška Voda, hotel Horizont
Hotely:

Horizont Neptun klub
(Baško Polje)
- hotel Alem
Neptun klub
(Baško Polje)
- depand. Alem
Slavija
Hrvatska bung. Uranija Gadja Conte
Vila Bacchus


Apartmány:

Neptun klub (Baško Polje)
- luxusní klimatizované domky
Neptun klub (Baško Polje)
- rodinné chaty Tereza
vybrané
apartmány
Vila Bilan Vila Pavić Vila Grbavac
Vila Čuljak Aparthotel Milenij


Kempy:

Baško Polje Neptun klub
(Baško Polje)
- zařízené stany
Výlety

Promajna
Promajna,
pohled směrem k Bašce Vodě
  • Procházka při moři po promenádní cestě lungo mare k jihovýchodu přes Baško Polje do Promajny a Bratuše, lze pokračovat přímořskou cestou do Makarské (10 km), Tučep a Podgory.
  • Obráceným směrem po přímořské cestě do letoviska Brela.
  • Vycházky do podbiokovských podhorských vesnic Bast a Topići; často se spojují s ochutnávkou tamních zemědělských produktů, vína, pršutu.
  • Výlety do pohoří Biokovo (podrobněji tematické články: Biokovo a Nejpoužívanější značené pěší cesty v pohoří Biokovo)
  • Výlet lodí na ostrov Brač
  • Další výlety uvedené u Makarské

 
.