Chorvatsko

Severodalmatské ostrovy

Severodalmatské ostrovy

zátoka Telašćica Božava Soline Ugljan Sutomišćica Preko Kukljica Pašman Tkon Murter Tisno Jezera Sali DUGI OTOK IŽ KORNATI ostrov UGLJAN ostrov PAŠMAN ostrov MURTER KAPRIJE

Severodalmatské ostrovy zahrnují jednak vnitřní pás ostrovů, táhnoucí se podél pobřeží v jeho těsné blízkosti, jednak vnější pás rozkládající se za vnitřní skupinou směrem na otevřené moře.

K vnitřní skupině patří kromě menších a malých ostrovů jako je Vir, Rivanj a Sestrunj, i velké ostrovy, z nichž některé se vyznačují především svou délkou. Jsou to Ugljan, Pašman a Murter. Všechny jsou obklopeny spoustou malých ostrůvků.

Vnější skupinu tvoří kromě velkého ostrova Dugi otok (= Dlouhý ostrov) celá řada menších a malých ostrovů na severozápadě, např. Molat, Škarda a j. a na jih od ostrova Dugi otok početná a bizarní skupina Kornatských ostrovů - Kornati či Kornatski otoci. Převážná část těchto ostrovů je součástí národního parku Kornati. Do národního parku nepatří ostrovy a ostrůvky kolem velkého ostrova Žut a kolem ostrova Sit, tedy ostrovy blíže k pevnině. Také k nim nepatří zátoka Telašćica na ostrově Dugi otok, původně jejich součást. Dnes je Telašćica samostatnou chráněnou krajinnou oblastí.

Poslední součástí Severodalmatských ostrovů je skupina drobnějších ostrovů v jižní části této oblasti, tedy nepříliš velké ostrovy tvořící Šibenický archipelag (Šibenski archipelag). K němu patří např. ostrov Žirje, Kakan, Kaprije, Zmajan, Zlarin, Krapanj a další, většinou malé ostrůvky.

Není přeháněním, že zejména jachtaři pokládají Severodalmatské ostrovy za jachtařský ráj. Zdejší labyrint ostrůvků a ostrovů, většinou velmi málo obydlených, s liduprázdnými zátokami, místy s divokou skalní scenérií, s uklidňující zelení zdejších lesů a ostatní vegetace splňují nejnáročnější představy o krásné dovolené. Jachtaři mohou užívat nádherného koupání a slunění v úplné samotě, nerušeně pozorovat podmořský svět, lovit ryby, toulat se se svou plachetnicí ve spleti zdejších ostrůvků nebo žít jako robinzon na některém opuštěném ostrůvku. A zdaleka to nemusí být jen na Kornatských ostrovech, i když ty jsou právě v tomto směru vyhlášené.

Ovšem bylo by zjednodušené uvést, že tyto ostrovy vyhledávají jen jachtaři. S oblibou se tu na svých oplachtěných prknech prohánějí surfaři, do křišťálových hlubin se potápějí jak sportovní rybáři s harpunou, tak potápěči toužící jen pozorovat a obdivovat podmořský svět - zdejší ostrovní svět vyhovuje zkrátka všem, kdo si chtějí užívat moře, osamělých pláží, přírody, klidu a ticha.

Ale je třeba uvést, že Severodalmatské ostrovy nejsou jen oázy ticha. I zde jsou místa rušná, mnohdy dokonce velmi rušná - jako jsou např. obce na >Ugljanu, na Murteru, některá místa na ostrově Dugi otok. Až příliš mnoho lidí bývá i u jezera Mir v sousedství Telašćice, v zátoce Slanica na Murteru i na některých plážích Kukljice.

Na ostrovech však většinou chybějí rušná zábavní střediska. Pokud by po nich návštěvník zatoužil, musil by navštívit společenská a zábavní centra na pevnině - Biograd na moru, Zadar, Vodice, Šibenik, Solaris, Primošten; na ostrovech samých by je však nenašel. Pevnina je také cílem výletů za kulturně historickými památkami, za mimořádnými přírodními fenomény, jakými je národní park Paklenica, řeka Krka, řeka Zrmanja a další. Není náhodou, že právě městečko Skradin, východisko k nádherným vodopádům řeky Krky je jedním z nejoblíbenějších jachtařských cílů v této oblasti.

Na ostrovech, vzdálených od pevniny, kde nejsou odpovídající možnosti obživy a ani cestovní ruch tu zatím nezapustil kořeny, výrazně ubývá obyvatel a populace stárne.

 
.