Chorvatsko

Vodice

Vodice

Vodice
Vodice

Město (5 tis. obyv.) se silným zemědělským zázemím, přístav, oblíbené velké rušné letovisko s četnými sportovními zábavními a společenskými možnostmi. Leží 11 km severozápadně od Šibeniku, při Jadranské magistrále. Díky hojnosti vodních pramenů tu roste bohatá vegetace. V rámci občanské iniciativy Tisíc palem občané vysazují palmy ke zkrášlení svého města. Zdejší palmy jsou ozdobou zdejšího nábřeží, které patří k nejpěknějším v Severní Dalmácii.

Vodice mají dvě hotelová střediska: jedno na zalesněném poloostrůvku Punta, druhé kolem hotelů> Imperial a Olympia. Podél pobřeží vede příjemná promenáda, na západ do Tribunje, na východ do Srimy.

Vodice
Vodice, nábřeží


Památky

Vodice
Vodice, Čarićova věž

Město bylo vybudováno a dobře opevněno tak, že poskytovalo obyvatelstvu poměrně bezpečné útočiště před Turky. Z celého opevnění se však zachovala jen třípatrová obranná Čarićova věž (Čarićev toranj, též Čorićev toranj) ze 16.stol., stojící dnes v centru města, blízko barokního farního kostela Nalezení sv.Kříže (Našašća sv. Križa) z poloviny 18. stol.

Na západním okraji Vodic, směrem na Tribunj, stojí gotický kostel sv. Kříže (Sv. Križ) který původně sloužil jako farní, později jako hřbitovní. Pochází ze 17. stol.Koupání

Vodice
Vodice, pláže v okolí hotelu Punta

Nejznámjší pláž, tzv. Modrá (Plava plaža) je oblázková, velmi pěkně upravena, táhne v délce 4 km směrem od hotelu Punta k západu až do Tribunje. U hotelů Olympia a Imperial jsou pláže z drobných oblázků, doplněné betonovými platy. Je tu dobře postaráno i o zábavu a sportovní vyžití (tobogán, sportoviště a plážové zábavní atrakce). Pláže se pozvolna svažují do moře, vhodné i pro děti. Jsou převážně stíněné borovým lesem.

Vodice
Vodice, pláž u hotelu Olympia


Sport

Vodice nabízí bohaté sportovní vyžití: potápění (potápěčská škola), windsurfing (škola windsurfingu), jachting (marina Vodice), vodní lyže a skútry, tenis (tenisové areály), fotbal, volejbal, basketbal, stolní tenis, minigolf. Tobogan na pláži. Cyklistické stezky do okolí.

Vodice
Vodice, marina


Zábava a kultura

Vodice jsou velmi živé zábavní středisko (diskokluby a diskoterasy, noční bary, kasino), v místě je přes sto pohostinských podniků všeho druhu. Proslulý je hudební klub Hacienda s bohatým programem (www.hacienda.hr).

Vodice
Vodice, noční nábřeží

Velká lidová zábava Vodická veselice (Vodička fešta) probíhá začátkem srpna, Vodické hry (Vodičke igre) v první polovině srpna, slavnost P. Marie Karmelské 16. července.

V sezóně se konají koncerty vážné hudby (v kostele sv. Kříže (Sv. Križ), výstavy (stálé galerie, v kostele sv. Kříže), promenádní koncerty apod.

V červenci 2006 bylo na nábřeží otevřeno Muzeum námořní tradice a akvárium (viz aktualita: Nové akvárium a námořní muzeum v letovisku Vodice).Ubytování

Hotelový komplex Punta se nachází v západní části letoviska Vodice, na východní straně jsou hotely Olympia a Imperial, také stejnojmenný kemp. Široká nabídka ubytování v soukromí.

Vodice
Vodice, hotel Olympia v popředí, vzadu hotel Punta
Hotely:

Olympia Punta Depand. Punta Imperial
Depand. Flora/Madera Vila Maris
(Vodice-Srima)
Orion Kristina
Villas Imperial Dalmatino Plavi Jadran Bili kamen
Vila Klara


Apartmány:

Villas Matilde


Kempy:

Imperial
Výlety

 • malebná rybářská vesnice Tribunj
 • Šibenik 11 km a národní park Krka 25 km
 • výlet lodí blízké ostrovy Prvić a Tijat či o něco vzdálenější Žirje, Kaprije a Zlarin
 • jedno z východisek výletů na Kornatské ostrovy (17 nám. mil) nebo do zátoky Telašćica na ostrově Dugi otok (individuální i organizované)
 • do Tisna a přes most na ostrov Murter
 • blízké obce Brodarica, Žaborić a Grebaštica (na jihovýchod od Vodic) se navštěvují jako skromná klidná malá letoviska s ubytováním v soukromí a s pěknými oblázkovými plážemi, malý ostrůvek Krapanj v těsné blízkosti Brodarice je proslulý lovem mořských hub (muzeum)
 • Vycházka na kopec Okit (133 m n. m.) po cyklistické stezce vedoucí na sever od letoviska; asi 1 hod 15 min. Z vrcholku je velmi pěkný výhled: na moře blízké i hodně vzdálené ostrovy, stejně jako na zelenou pahorkatinu vnitrozemí. Na Okitu je kostel Matky Boží Karmelské (Gospa od Karmela).Ten starý, ze 17. stol., utrpěl ve všech válkách značné škody, ale vždy byl obnoven. Při srbské agresi začátkem 90. let minulého století byl prakticky úplně zničen, takže je vlastně nově postaven.
  < Cesta na Okit vede kolem několika kapliček a božích muk, opravených po poslední válce. Pokud se z Okitu pokračuje ještě asi 30 minut severovýchodním směrem, dojde se k místní zvláštnosti zvané Rašina bunja. Jde o charakteristickou jednoduchou stavbu stejného typu, jaké si již před několika tisíci lety budovali obyvatelé této části Středomoří, ilyrští Liburnové. Bunje jsou nízké stavby většinou kruhového půdorysu, stavěné z lomového kamene na sucho, bez malty, včetně stejného zastřešení. Bunje sloužily jednak jako příbytky lidí, jednak jako útulek pro domácí zvířectvo. Zdejší bunje jsou však opravdovou zvláštností. Je to vlastně soustava dvou větších a dvou menších domečků. Ty větší jsou vzájemně propojeny. Ten domeček, ve kterém bylo ohniště, sloužil jako kuchyň a jako obytná místnost, sousední byla ložnice. Malé bunje byly pro dobytek. Bunje byly běžně obývány až do 13. stol., dnes slouží jako příležitostný úkryt před nepohodou a na polnohospodářské nářadí.
  Právě v přilehlém vnitrozemí mezi Šibenikem a Zadarem se jich dochoval větší počet (např. jsou pár minut od Rašiny bunje jihozápadním směrem). Nejsou ale výjimkami ani na dalších místech jaderského přímoří.
 • Prohlídka bunjí je možná i při dalším výletu z Vodic na lokalitě Stari brig, který lze spojit s návštěvou kostelíka sv. Eliáše (Sveti Ilija Prorok) ze 13. stol. (sverovýchodně od Vodic, po lokální silnicie asi 2 hod.). Otevřen je jen na svátek sv. Eliáše 20. srpna - slavné bohoslužby. Od zdejších bunjí je to asi 30 min.
 • Vycházka k významné archeologické lokalitě Prižba. Chodí se k ní přes jihovýchodní část Vodic zvanou Srima a odtud se jde po lokální silnici směrem k místu zvanému Gornja Srima, kde se odbočuje na místní cestu do Prižby. Zde je zakonzervovaný pozdně antický archeologický monumentální komplex dvou bazilik a dalších přilehlých prostor (ze 6. stol.). Částečně je rekonstruován strop jižní baziliky a jeho fresky, dále oltářní přepážky a některé další části. Nálezy antických hrobů a architektonických úlomků. Celkem asi 2 hod. z Vodic.

 
.