Chorvatsko

Opatija

Opatija

Opatija
Opatija

Město (9 100 obyv.), klimatické a přímořské lázně, 13 km jihozápadně od Rijeky. Opatija je jedno z nejnavštěvovanějších a nejluxusnějších přímořských mist na východním Jadranu. Starý název, pod nímž byly lázně v Evropě pojmem, byl Abbazia.

Opatija má v důsledku své chráněné polohy velmi příznivé, mírné podnebí. Díky dostatku vodních srážek velmi hojné rostlinstvo - přímořské i subtropické (dovezené). Součástí Opatije je předměstí Volosko.Historie

Své jméno dostala podle benediktinského opatství (chorv. opatija), založeného zde v 15. stol.

Počátek rozvoje cestovního ruchu je tu spojen s vybudováním silnice do Rijeky (1843), kde se v té době začal stavět i úsek železnice Rijeka - Pivka jako odbočka z hlavní železniční trati Vídeň - Terst (později byla postavena i železnice do Budapešti). V té době postavil bohatý rijecký velkoobcbodník Scarpa v Opatiji přepychovou vilu Angiolinu s rozlehlým subtropickým a přímořským parkem. Vila se brzy stala oblíbeným společenským střediskem urozených hostů z celé Evropy, především však z Rakouska. Pobývalo tu i mnoho korunovaných hlav. Brzy se začaly stavět luxusní hotely, sanatoria i soukromé vily a letohrádky vysoké rakouské šlechty, včetně členů rakouského císařského dvora, zřizovaly se zahrady a parky, stavěla společenská zařízení. Opatija získala v r. 1899 status klimatických lázní a brzy se stala oblíbeným přímořským místem především pro zimní pobyty evropské společenské smetánky.

Opatija
Opatija

Po připojení Istrie a Kvarneru k Itálii po první světové válce pohasla sláva Opatije, počet a společenská úroveň návštěvníků se podstatně snížily. Ani po druhé světové válce, po začlenění celého tohoto území do svazku socialistické Jugoslávie, se Opatiji příliš nedařilo. Teprve velký boom cestovního ruchu v 60. letech minulého století přinesl novou vlnu zájmu o Opatiji. Začaly se obnovovat a modernizovat staré hotely při zachování jejich exteriéru, postavilo se i několik málo nových hotelů, vesměs nejvyšších kategorií, obnovila se infrastruktura i celková tvář lázní. Podstatně sice stoupla podpora letních pobytů, avšak i nadále se kladl důraz na mimosezónní pobyty, k čemuž měla přispět moderní kongresová hala a další zařízení a služby pro kongresy, sjezdy. sympozia apod. Záměr se podařil a Opatija se stala jedním z nejfrekventovanějších kongresových míst v Chorvatsku. Ročně se zde takových akcí mnoho desítek.

K návštěvnosti Opatije přispěla velmi bohatá nabídka společenských, kulturních a zábavních akcí a podniků, a to většinou v průběhu celého roku. Některé z nich jsou uvedeny níže.Koupání

V Opatiji jsou čtyři městská koupaliště - navezený písek, pěkně upravená, platí se vstupné. V moři jsou v poměrně nevelké vzdálenosti od břehu ochranné sítě a je zakázáno koupat se za těmito sítěmi, mimo vyhrazená koupaliště (a tudíž bez sítí), koupat se dál než 100 metrů od břehu, plavat v přístavech nebo jiných místech s lodním provozem na moři. Tyto podmínky sice platí i jinde, ale zde se vyžadují přísněji.

Vlastní pláže, byť nevelké, mají i mnohé opatijské hotely, zvláště hotely vyšších kategorií. Pláže jsou převážně betonové se schody do moře, dno je místy písčité a mírně se svažující do moře.

Z pláží v Opatiji byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007") tyto pláže: Slatina (hlavní pláž), Lido (u parku Angiolina) a Tomaševac (u hotelu Ambassador).

Opatija
Opatija


Sport

Opatija nabízí možnost provozování především jachtingu a tenisu. V průběhu roku se zde koná mnoho významných sportovních akcí, např. Pohár Opatije v jachtingu v listopadu, Mezinárodnní regata v květnu, regata Galiola Sun Adria v září, mezinárodní turnaj v házené v září, mezinárodní mistrovství v tenise mládeže do 12 let. Cyklistika (podrobněji tematický článek: Cyklistické trasy v oblasti Kvarneru).Zábava

Nabídka zábavy a společenských akcí je velká. Jsou zde taneční kluby, noční podniky s tancem, bary, restaurace všeho druhu, kasino. Vzhledem k úrovni těchto zařízení je jejich návštěva dosti nákladnou záležitostí.

Opatija
Opatija


Kultura

Konají se koncerty klasické hudby i hudby rockové, divadelní představení (v letním divadle je 2 000 míst k sezení), konají se filmové přehlídky, výstavy.

Opatija


Ubytování

Renomované letovisko Opatija má velkou koncentraci luxusních hotelů. V posledních letech bylo hodně investováno do rekonstrukce hotelů, což příspělo k jejich zařazení do vyšší kategorie. Pěti hvězdičkami jsou označeny hotely Opatija, Millenium a W.A.Mozart. Čtyřhvězdičkových hotelů je tu sedm (Admiral, Bristol, Miramar, Savoy, Villa Ariston, Vila Vranješ a 4 Opatijska cvijeta).

Hotely:

Admiral Millenium Ambasador Vila Ambasador
Bristol Miramar 4 Opatijska cvijeta W. A. Mozart
Savoy Astoria Vila Ariston AVila Vranješ
Galeb Kristal Kvarner Belvedere
Imperial Istra Opatija Palace-Bellevue
Vila Amalia Residenz AdriaticVycházky a výlety

  • promenádní cesta "lungo mare" přes Volosko do Lovranu 12 km
  • vycházková cesta Carmen Sylvae, pohodlná cesta pro pěší od koupaliště Slatina k osadě Pobri nad Opatijí, krásné výhledy, 3 km (cesta byla nazvána podle obdivovatelky Opatije, rumunské královny a básnířky Carmen Sylvy)
  • vycházky po svazích Učky, výlety na vrcholky tohoto pohoří
  • výlet do národního parku Risnjak 50 km
  • Rijeka 13 km
  • Benátky

 
.