Chorvatsko

Orebič

Orebić

Orebić
Orebić

Městečko, někdejším názvem Trstenica, je oblíbené větší letovisko (1 500 obyv.) na tzv. Kapitánské riviéře na jihozápadním pobřeží poloostrova Pelješac při Pelješackém průlivu (Pelješki kanal) proti městu Korčule na protilehlém stejnojmenném ostrově. S ním má Orebićspojení trajektem do přístavu Korčula-Dominće, loďmi do přístavu přímo ve starém městě. Orebić leží při silnici zvané Pelješacká transverzála (Pelješka transverzala). Díky chráněné poloze velmi bujné rostlinstvo, ovocnářství, vinařství. Vyhlášené je zdejší červené víno Postup, které lze ochutnat a koupit na několika místech v Orebići. Rybolov, cestovní ruch.

Dominantou Orebiće je nejvyšší hora ostrova Sveti Ilija, jehož mohutná skalní stěna se tyčí do výšky (961 m).

V místě žije rodina Polo, podle tradice potomci Marka Pola z Korčuly.

Orebić
Orebić, přístav


Historie a památky

Orebić
Orebić

V minulosti byl Orebić významným střediskem mořeplavby, která přinášela blahobyt obyvatelstvu. Když plachetnice byly vystřídány parními loděmi, skončil rozkvět města.

Výstavné domy někdejších bohatých lodních kapitánů, kteří se tu po desetiletí usazovali na odpočinek, dodávají Orebići specifický ráz. V jednom z nich, v domě Fiskovićů, je muzejní sbírka.

Barokní kostel Zvěstování P. Marie (Navještenje), nade dveřmi vezděn starokřesťanský reliéf.

Nad Orebićem ve výšce 150 m je goticko-renesanční františkánský klášter s kostelem P. Marie Andělské (Gospa od Andjela) z 15. stol., sbírka uměleckých předmětů (krásný výhled).

Orebić
Orebić, františkánský klášter nad městem

Vysoko ve svahu nad klášterem (178 m) je gotický, barokně přestavěný mariánský kostel Gospa od Karmena u obrovských prastarých cypřišů a skupiny antických sarkofágů; též pozůstatky někdejšího sídla dubrovnického místodržícího a městské lodžie (bez výhledu - vegetace).Koupání

Orebić
Orebić, pláž Trstenica

Chloubou letoviska Orebić je krásná písečná pláž v zátoce Trstenica. U hotelového komplexu je pěkná pláž z drobnějších oblázků a písku, dostatek stínu díky vegetaci.

Další oblázkové pláže jsou západním směrem (Perna, Kučište, Viganj).

Orebić
Orebić, pláž u hotelů


Sport

Orebić má velmi dobré podmínky pro vodní sporty: jachting, windsurfing (především v nedaleké Viganji), potápění (dva kluby). Dále: tenis, fotbal, stolní tenis, kuželky, volejbal.Zábava

Diskoklub (hotel Belllevue), taneční terasa, vinné sklípky - konoby k posezení u vína. Mnoho restaurací na příjemné pobřežní promenádě. Velká lidová slavnost v den svátku P. Marie Karmelské, 16. července.Kultura

Muzeum mořeplavby (Pomorski muzej). V Orebići po celou sezónu často hostují chorvatská divadla a známí umělci.

Orebić
Orebić, pobřežní promenáda a nejvyšší vrchol ostrova
(Sveti Ilija, 961 m)


Ubytování

Orebić nabízí ubytování v hotelech, v hotelových apartmánech, v soukromí a v několika kempech (Glavna Plaža, Orebić, Mario, Trstenica). Další kempy v blízkém okolí. V Mokalu (po pobřeží 5,5 km východně) jsou kempy Adratic, Ponta a Vala. Další kempy jsou směrem na západ (Kučište, Viganj). Na poslední hotelová zařízení Orebiće směrem na západ téměř navazuje obec Perna (patří administrativně pod Kučište) s větším turistickým komplexem "Perna" (hotel a apartmány Komodor, kemp Perna). Bývalý hotel Rathaneum prošel rekonstrukcí a nyní se jmenuje Grandhotel Paloma.

Orebić
Orebić, hotely
Hotely:

Orsan Bellevue depand. Bellevue Paloma


Apartmány:

Bellevue


Kempy:

Adriatic Glavna Plaža
OrebićVýlety

 • Autem či pěšky k františkánskému klášteru (franjevački samostan) a ke kostelu P. Marie Andělské (Gospa od Andjela) s krásným výhledem na Orebić, protilehlý ostrov Korčula a četné ostrůvky v Pelješackém průlivu - 2 km (odbočka z hlavní silnice je u hotelu Bellevue). Podrobněji v tematickém článku: Možnosti výletů v západní části poloostrova Pelješac.
 • Letovisko Trpanj 14 km severovýchodně, trajekt na pobřeží do přístavu Ploče, výlety z Trpanje (viz tematický článek: Tip na výlet z Trpanje - Divna a Duba)
 • Rybářská vesnice a letovisko Kučište 6 km západně
 • Korčula trajektem nebo lodí - 5 km
 • Obec Lovište, 15 km severozápadně - úzkou pobřežní silnicí přes Kučište a Viganj a pak přes horský hřeben na severozápadní pobřeží ostrova (krásné výhledy se otevírají na obě strany ostrova i na ostrov Korčulu).
 • Potomje - 18 km, středisko vinařské oblasti Dingač. Z Potomje vede tunel směrem k pobřeží, 400 m dlouhý, jednostopý, neosvětlený. Tunel ústí ve svahu nad mořem v lokalitě Dingač. Svahy se rozkládají nad osadou Potočine směrem k zátoce Prisoje. Je posázen autochtonním druhem vinné révy, plavac mali crni, který se zpracovává v nejlepší značkové víno dingač (chráněné značkou od r. 1961), má obsah alkoholu 14 %). Tunel usnadnil přístup vinařů k vinicím nad mořem, ale v současné době umožňuje i turistům dostat se autem až k pobřeží, k osadám Borak a Potočine (zde i možnost ubytování v soukromí). Zdejší pláže jsou mimořádně půvabné, příroda velmi zachovaná , moře velmi čisté. Přímo v Potomje je řada vinných sklepů s možností ochutnávek a případného nákupu.

  Pelješac - Postup
  Pláž u obce Postup

 • Malé vinařské a rybářské obce na strmém pobřeží východně od Orebiće - Postup, Borje, Podobuće (po velmi úzké silnici). Možnost koupání na malých odlehlejších plážích. V Postupu je malý kemp Paradiso. Možnost ochutnávky a nákupu zdejšího výborného červeného vína postup přímo u místních vinařů.
 • pro zdatné turisty výstup na horu Sveti Ilija (961 m).
Orebić
Orebić a hora Sveti Ilija

 
.