Chorvatsko

Měna

Kurz Chorvatské národní banky pro prodej kun (HRK) za Kč a EUR k 22. 6. 2007: 1 kuna (HRK) = 3,892 Kč, 1EUR = 7,353 HRK .


Jednotkou měny je kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun. Přehled platných bankovek a mincí je uveden na stránkách Chorvatské národní banky (Hrvatska narodna banka - HNB).

Dovoz a vývoz kun do Chorvatska a z Chorvatska je omezen.

V posledních několika letech lze koupit chorvatskou měnu u českých bank, v sezóně 2004 dokonce bez směnárenského poplatku (podrobněji aktualita: V některých bankách lze koupit chorvatské kuny bez poplatku).

Další možností je vzít si sebou do Chorvatska prostředky v EUR nebo v některé jiné plně konvertibilní měně a podle potřeby je měnit na kuny. Je dobré mít na cestu také trochu drobných v cizí měně (na mýtné a jiné poplatky). Je třeba pamatovat na to, že čím víc směn valut se provádí, tím více se zaplatí na směnárenských poplatcích.

Směnu v Chorvatsku provádějí banky, cestovní kanceláře, pošty, směnárny a většina hotelů. Provize se činí 1 - 4 %. Nejvyšší provizi si účtují hotelové směnárny. U bank je směna nejvýhodnější. Šeky (Eurocheque a další) se dají vyměnit v bankách a ve směnárnách.

Oficiálně není v Chorvatsku možnost přímé směny Kč na kuny, ale v mnoha bankách a směnárnách se provádí. Kurs ale není pro nás příliš výhodný.

Pracovní doba bank je od 8.00 do 19.00 hod., v sobotu do 12.00 hod., v neděli mají zavřeno.

Stejně jako v České republice nebo jinde v zahraničí je i v Chorvatsku nejvýhodnější a nejpohodlnější platit platebními či kreditními kartami. Nejobvyklejší jsou v Chorvatsku tyto karty: Eurocard/Mastercard, Visa, Maestro, Diners, JCB, American Express. Všechny obchody, restaurace, hotely, turistické kanceláře, benzínové pumpy a další prodejní místa, kde lze platit platebními či kreditními kartami, jsou viditelně označeny nálepkami s logem příjmaných karet. Peněžní bankomaty k vybírání hotovosti jsou ve všech městech a větších rekreačních střediscích. Obchody či provozovny většinou přijímají jen tzv. embossované karty (ty s plasticky vyraženým jménem a číslem). Elektronickými platebními kartami, které jsou nás nejvíce rozšířeny (jsou i nejlevnější), lze platit jen ve velkých obchodech či supermarketech a vybírat hotovost v bankomatech.

 
.