Chorvatsko

Crikvenica

Město a tradiční oblíbené letovisko, největší na Chorvatském přímoří (5 800 obyv.), 37 km jihovýchodně od Rijeky, při ústí potoka Dubračina, jehož nánosy písku vytvořily věhlasnou starou crikvenickou pláž. Název města Crikvenica pochází z chorvatského crkva = kostel, podle zdejšího klášterního kostela pavlánů.

Crikvenica
Crikvenica

Vyniká chráněnou polohou na úpatí výběžků Veliké Kapely a mírným podnebím. Letovisko je pěkně upraveno, hojnost vegetace, parky, promenády. Četné léčebné ústavy. Též kongresové centrum.

Tzv. Crikvenická riviéra se táhne od Jadranova na severu přes Dramalj u Crikvenice a vlastní Crikvenici dál na jih až k letovisku Selce.

Blíž k Crikvenici (severozápadně od ní), vlastně již její předměstí je Dramalj, jejíž rekreační zařízení jsou soustředěna na poloostrůvku Kačjak.Historie a památky

Na místě dnešní Crikvenice byl původně římský vojenský tábor Ad Turres, pak malá rybářská osada. Krcký kníže N. Frankopan tu začátkem 15. stol. postavil opevněný zámek - kaštel, který jeho syn záhy daroval řádu pavlánů, kteří v něm zřídili klášter a školu. Po zrušení řádu byl nějaký část v majetku Habsburků, kteří tu zřídili důstojnickou ozdravovnu. Později byla změněna v dětský domov. Dnes je přestavěn na hotel.

Crikvenica
Crikvenica, kaštel (nyní hotel Kaštel)

Začátkem 20. století získala Crikvenica status klimatických přímořských lázní, byly postaveny první hotely, mezi nimi i hotel Therapia, dříve i dnes zaměřený mimo jiné i na léčbu talasoterapií, tj. léčbu mořskou vodou. V samém počátku preferovala pobyty v Crikvenici uherská šlechta. Crikvencica byla zejména mezi dvěma světovými válkami oblíbena u českých návštěvníků, některé hotely měly i české majitele. Česká klientela se zaměřovala hlavně na dětskou a rodinnou rekreaci. V posledních 20 letech vyrostla další hotelová i léčebná zařízení jak pro léčbu talasoterapií, tak i pro rehabilitaci a klimatickou léčbu .Koupání

Atrakcí letoviska Crikvenica je hlavní centrální dlouhá oblázková pláž - Gradska plaža (platí se vstupné), přecházející v hrubý písek s pozvolným přístupem do moře. Je vhodná i pro malé děti a má upravený vstup do vody pro osoby tělesně postižené (viz aktualita: Pláž v Crikvenici - středisko sportu a zábavy). Ostatní pláže jsou oblázkovo-kamenité, taktéž s pozvolným přístupem do moře. Hlavní crikvenická městská pláž, proslulá svou úpravností a čistotou.

Crikvenica
Crikvenica, pláž

Z pláží v Crikvenici byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2007") tyto pláže: městská pláž (Gradsko kupalište), Balustrada, Rokan a Omorika (Crikvenica-Dramalj).Sport

Crikvenica má dobré podmínky pro vodní i jiné sporty: jachting, windsurfing, potápění, tenis, plážový volejbal a další míčové hry, dobré možnosti pro hry dětí. Dobré možnosti pro koupání a sportování má i nedaleký Kačjak. V průběhu léta několik závodů plachetnic. Na nepříliš vzdáleném jezeře Tribalj se koná závod v orientačním potápění, započítávaný do mistrovství světa. Cyklistika (podrobněji tematický článek: Cyklistické trasy v oblasti Kvarneru).

Crikvenický mezinárodní plavecký maratón, který se každoročně koná v Den města, tj na svátek Nanebevzetí P.Marie - 15.srpna. Trasa závodu vede ze Šila na ostrově Krku do Crikvenice a je dlouhá 3800 m. V r. 2002 se konal již 92. maraton, nejlepší dosažený čas byl 46 min 25 s.Zábava

Diskokluby a diskoterasy, bary, vinárny.

Atrakcí je velké crikvenické Akvárium (Vinodolska ul. č. 8). Ve 20 nádržích a akváriích jsou jak ryby z Jadranu, tak i tropických moří (Havaj, Indonézie ap.), jsou tu k vidění i piraně. V areálu prodejna mušlí.

Oblíbené jsou tzv. Rybářské týdny v Crikvenici, v září, nejrůznější zábavní a společenské akce, průvody, hry, soutěže. K velmi navštěvovaným patří i Dny Crikvenice (v srpnu) a poměrně neobvyklá akce Dny chorvatských výrobků (Dani hrvatskog proizvoda) s nabídkou špičkových chorvatských výrobků všeho druhu, v první polovině července.

Koná se celá řada různých akcí výlučně pro děti.

V Crikvenici je po celý rok v provozu restaurace zdravé výživy, na celém pobřeží dosud neobvyklý typ restaurace.

Aktualita: Kultura a zábava na Crikvenické riviéře v létě 2005

Crikvenica
Crikvenica, nábřeží


Kultura

V průběhu sezóny se konají různé kulturní akce.Ubytování

Crikvenica má bohatou nabídku ubytování v hotelech, hotelových bungalovech a v soukromí; v nově postavených vilách v okolí. Je zde i hostel - mládežnický hotel (Youth Hostel ), viz Hostely na Jadranu. Kemp a jednoduché bungalovy Kačjak, hotely Riviera a Vali leží v borovém lese, 4 km severozápadně od Crikvenice v letovisku Dramalj.

Crikvenica
Crikvenica, hotel Omorika
Hotely:

International Omorika Kaštel pavilony Ad Turres
Zagreb pavilony Kačjak bungalovy Kačjak Park
Crikvenica Therapia Ad Turres Esplanade
Ivančica Mediteran Vila Aurora Vila Ružica
Rivijera Vali


Apartmány:

vybrané apartmány


Kempy:

Kačjak

Výlety

  • přímořská promenádní cesta "lungo mare" do sousedního letoviska Selce 3 km.
  • tzv. Cesta zamilovaných (Ljubavna cesta) směřuje do vnitrozemí ke zřícenině Badanj nad letoviskem, pěkné výhledy, 2 km dlouhá (je značena z Vinodolské ulice v Crikvenici až ke zřícenině), výhled na Vinodol.
  • přímořská cesta pro pěší (lungo mare)do malého sousedního letoviska Dramalj a Kačjak a Jadranova
  • Polodenní lodní výlet k mysu Kačjak severně od Crikvenice, dále pak na ostrov Krk zátoky Klimno, do městečka Šilo a zpět do Crikvenice stojí cca 80 kun. Polodenní výlet do Vrbniku na ostrově Krku (s ochutnávkou proslulého místního vína) a s koupáním v zátoce Sveti Marak stojí 70 kun. Celodenní výlet do Bašky na ostrově Krku stojí i s pitím na palubě 180 kun. Celodenní výlet na ostrov Ráb s pitím na palubě a průvodcem stojí 260 kun.
  • do horských letovisek Gorského kotaru - Delnice, Lokve s Lokvarským jezerem, krásná horská příroda, cca 35 km
  • městečko Bribir ve vnitrozemí, frankopanský hrad, 9 km.

 
.